مرحله انتخاب و خرید 

 

ظرفیت برودتی کولرها باید متناسب با فضای مورد استفاده انتخاب شود، کولرهای بزرگتر تنها منجر به مصرف بی­مورد انرژی الکتریکی می­شود.

نوع کولر را متناسب با مناطق آب و هوایی انتخاب کنید. انتخاب کولرهای آبی در مناطق گرم و خشک، که برای داشتن محیطی با هوای مطبوع در اتاق­ها و فضاهای داخل ساختمان حتماً نیاز به هوای خنک همراه با رطوبت می­باشد، بهترین گزینه است.

برای شهرهای با آب وهوای گرم و خشک (دارای متوسط رطوبت هوای کمتر از 20%) انتخاب کولرهای آبی بهترین گزینه بوده، زیرا که در کنار مصرف برق کمتر، آسایش حرارتی بیشتری را فراهم می نماید.

در هنگام خرید کولر آبی به برچسب انرژی آن دقت کنید. با بهره­گیری از اطلاعات مندرج در برچسب می­توانید از میزان کارایی و بازدهی و همچنین مصرف انرژی دستگاه خود اطلاع پیدا کنید. 

مرحله سرویس و نگهداری 

در پایان فصل گرما آب تشتک را خالی کرده وروی کولر را با برزنت بپوشانید و شیر فلکه آب را بسته وحتی الامکان لوله های رابط را قطع نمایید.

درب کولر و داخل آن شستشو و آب کف آن بطور کامل تخلیه گردد.

تسمه از فولی جدا و در محل مناسب نگهداری شود.

شلنگ آب از سمت سرشیر باز شده و جمع­آوری گردد و در زیر بدنه کولر به دور از تابش نور خورشید و رفت و آمد گذاشته شود.

کولر بوسیله روکش مناسب ( ترجیحاً عایق) با ابعاد استاندارد پوشانده شود.

شیر فلکه اصلی آب بسته و روی شیر آب بوسیله پارچه و الیاف مناسب و در نهایت با پلاستیک پوشانده شود.

جریان برق با جدا کردن اتصال سیم­ها از پشت کلید و یا جعبه تقسیم داخل کولر قطع گردد.

دریجه کانال­های کولر از داخل اتاق­ها بسته و ورودی دریچه بوسیله مقوا یا پلاستیک مناسب پوشانده شود.

تعویض سالیانه پوشال­ها و تسمه کولر

شستشو، جرم­گیری و رسوب زدایی سوراخ ناودانی و دریچه­های ورودی هوا در درب کولرها، پره­های فن توری و صافی پمپ آب، دیواره و کف داخلی کولر ( بوسیله برس مناسب)

روغن کاری یاتاقان­های کولر ( هر ماه یکبار در طول فصل گرم)

کنترل میزان سفتی تسمه پس از قرار گرفتن در شیار پولی (میزان سفتی باید بگونه­ای باشد که تسمه با فشار ملایم انگشت حداکثر 1 سانتی­متر خم شود)

شستشو و جرم­گیری شلنگ و سه­راهی توزیع آب و بازرسی میزان ریزش و توزیع یکنواخت آب بر روی ناودانی درب کولر

بازرسی عدم پارگی و نشتی شلنگ آب از محل سرشیر تا محل اتصال به شناور کولر

تنظیم شناور و ارتفاع آب در کف کولرها

بازرسی کلید و جعبه تقسیم برق کولر (پمپ آب، دور تند و کند)

بازرسی سلامت و عدم پارگی برزنت (محل اتصال دهنه خروجی کولر به کانال اصلی)

در صورت پارگی و فرسودگی برزنت، تعویض آن با الیاف پلیمری که قابلیت انعطاف­پذیری بالاتری داشته و در مقابل باد، باران و تابش مستقیم خورشید مقاوم­ترند توصیه می­گردد.

تمیز کاری و غبار گیری از پره­های دریچه کولرها از سمت اتاقها و فضاها

بازکردن دریچه­ها و غبارگیری کانال­های پشت آن بوسیله جاروبرقی (حداقل هر دو سال یک­بار)

انجام بازدید دوره­ای و کنترل عملکرد کولر شامل: تراز بودن بدنه، عدم وجود نشتی آب از سرشیر تا کولرها، توزیع مناسب و یکنواخت آب بر روی پوشال­ها، سلامت پمپ آب و روغن­کاری یاتاقان­ها و عدم پارگی تسمه (هر 15 روز یکبار) در طول ماه­های گرم سال توصیه می­گردد.

در مدت زمان استفاده از کولر قبل از هر بار روشن کردن فن کولر، حداقل 10 دقیقه پمپ آب آن را روشن نموده و بهتر است
راه­اندازی اولیه فن با زدن کلید دور تند آغاز و چند ثانیه بعد به دور کند برگردانده شود.

نصب سایبان روی کولرهای آبی موجود بسیار مؤثر است، این کار علاوه بر کاهش میزان تبخیر و مصرف آب در کولرهای آبی، از تابش مستقیم نور خورشید به سقف و بدنه و در نتیجه آن افزایش حرارت آب و هوای داخل کولر جلوگیری نموده و در نتیجه باعث افزایش راندمان و کاهش مصرف انرژی کولر می­گردد.

استفاده از رنگهای پلیمری ترکیبی با خاصیت عایق حرارتی نیز در سقف و بدنه کولرها در کاهش مصرف آب و انرژی مفید 
می­باشد.

عایق­کاری کانال­ها در طول مسیر رو باز ( اینکار می­تواند با استفاده از رنگهای عایق انجام پذیرد)

نکته: با استفاده از سایبان یا رنگ­های عایقی روی بدنه کولر و کانال اصلی هوا می­توان بیش از 50% در مصرف آب و حدود 10% در مصرف انرژی، صرفه­جویی نمائیم.

در هنگام سوختن موتور کولر به هیچ وجه آنرا سیم­پیچی ننموده و در این مرحله فرصت مناسبی است تا موتور جدید از نوع راندمان بالا خریداری و جایگزین گردد.

پمپ آب کولرها نیز حتی­الامکان، با نوع راندمان بالا و کم مصرف جایگزین گردد. مصرف انرژی پمپ­های راندمان بالا حدود  3/1 پمپ­های معمولی است.

جایگزینی صفحات سلولزی بجای پوشال در درب کولرها نیز راندمان کولر آبی و کیفیت و سلامت هوای خروجی از آن را افزایش می­دهد.

نصب کلیدهای ترموستات دار امکان تنظیم درجه حرارت فضاها را میسر می­سازد، این امکان در ساعات نیمه شب که معمولا نیاز سرمایش کم می­شود، باعث خاموش شدن اتوماتیک کولرها و کاهش مصرف برق می­گردد.

در جمع­بندی توصیه­ها و راهکارهای این بخش باید اذعان نمود که در صورت رعایت موارد ذکر شده، با بکارگیری کولر آبی با راندمان قابل قبول می­توان دمای هوا را بین 10 تا 12 درجه کاهش داده و بیش از 30 درصد نیز در میزان مصرف انرژی، 
صرفه­جویی نمود.

مرحله نصب و راه اندازی 

هنگام نصب کولر، محلی را انتخاب کنید که ایجاد لرزش و صدا ننماید مثل روی ستون­ها ونزدیک دیوارها

برای زیر کولر از چهار پایه­ای به ارتفاع 30 سانتیمتر استفاده کنید. و برای جلوگیری از فرو رفتن پایه­ها در آسفالت و غیره از صفحات فلزی به اضلاع 10 سانتی­متر در 10 سانتی­متر استفاده کنید.

کولر را در نزدیکی لوله دودکش و هواکش آشپزخانه و لوله چاه فاضلاب قرار ندهید.

به­منظور جلوگیری از لرزش در محل اتصال کولر به کانال­ها باید از برزنت استفاده شود.

هنگام راه­اندازی کولر در ابتدای فصل گرما به نکات زیر توجه کنید:

دیواره­های کولر را جدا کنید و در صورت نیاز پوشال­ها را تعویض کنید. (معمولا هر دو سال یک­بار). ضمنا پوشال­ها باید
به­گونه­ای توسط توری های سیمی محکم به در پوش ها بسته شوند که آب از آنها بر روی فن و یا تسمه و پمپ و موتور نریزد.

کف کولر را شست و شو داده و در صورت زنگ زدگی، سوراخ شدگی آن را ترمیم کنید. البته بهتر است در پایان فصل گرما و از کار انداختن کولر محل های زنگ زده را ضد زنگ زده و رنگ­کاری نمایید..

یاتاقان­های توربین و جاروغنی­های روی موتور را روغن کاری کنید و با دست هر دو فلکه را بچرخانید تا مطمئن شوید که مانعی در حرکت آنها موجود نیست.

تسمه و فلکه­های (پولی) موتور و توربین باید در یک امتداد باشند تا موجب لنگی و ساییدگی تسمه و لرزش نشود. در صورت ساییدگی و بریدگی تسمه آن را تعویض کنید.

معمولا پمپ­های آب احتیاج به روغنکاری ندارند ولی آنها را از جای خود خارج کرده و رسوب اطراف پروانه­ها را تمیز کنید همچنین صافی آن را تمیز کرده و در جای خود قرار دهید.

با پرکردن تشتک تحتانی از آب و روشن نمودن واتر پمپ اطمینان حاصل نمایید که مسیر آب در شیلنگ و سه راهه و آب پخش کن­ها باز است.

ناودان­های پخش کننده مستقر در در پوش­ها را تمیز کرده تا منافذ آنها باز شود.

شناور را طوری تنظیم نمایید که آبی از تشتک یا دریچه اطمینان سرازیر نشود.

هنگام روشن کردن کولر ابتدا به مدت ده دقیقه واتر پمپ را روشن کرده تا پوشال­ها خیس شوند و قبل از روشن کردن موتور اصلی کولر برای اولین بار پارچه بزرگی را خیس نموده جلوی دریچه­ها گرفته تا ذرات زنگ و گرد خاک را به خود گرفته و محیط را کثیف نکند.

با نصب یک دماسنج ساده دیواری و یا نصب کلید های ترموستاتیک دما درجه حرارت اتاق ها را در فصول گرم حداقل روی C °27 تنظیم نمایید.

راهکار کم هزینه­تر نصب یک دماسنج دیواری ساده در اتاق نشمین و حفظ دمای اتاق در محدودة C °25 تا C °27 و خاموش کردن دستی کولر آبی در مواردی که دمای اتاق به پائین­تر از این میزان می­رسد، در صرفه­جویی مصرف برق نقش مؤثری دارد.

از آنجائیکه هوای خروجی از کولرهای آبی به همراه رطوبت می­باشد، گاهاً منجر به افزایش بیش از حد رطوبت در محیط شده و این مسئله علیرغم پائین بودن درجه حرارت باعث انحراف از شرایط آسایش حرارتی می­شود و در واقع هوای محیط شرجی می­گردد، به منظور جلوگیری از افزایش درصد رطوبت نسبی و کنترل فشار هوا در محیط منزل، توصیه می­گردد این میزان رطوبت از طریق تعبیه یک دریچة کوچک در سمت مقابل اتاق تخلیه گردد. از باز کردن پنجره در هنگام کارکرد همزمان کولر ها اکیداً خودداری شود.

با تنظیم پره­های دریچه­های کولر ( نیمه باز و بسته نمودن آنها) و یا بستن کامل دریچه­ها، می­توان میزان هوای خنک خروجی را بسته به نیاز اتاق­ها تنظیم نمود. 

 

 

 

 

تاریخ بروزرسانی :

1396-11-25