صفحه اصلي > درباره ما > بخش‌ها و واحدهای شرکت 
 

بخش‌های فنی شرکت توزیع نیروی برق استان لرستان

 قسمتهای فنی شرکت توزیع برق عبارتد از:

۱) توسعه احداث و نوسازی

۲) نگهداری و تعمیرات شبکه

۳) اتفاقات شبکه

۴) روشنایی معابر

۱ - توسعه، احداث و نوسازی:

گزارش کار از نحوه‌ی برقرسانی: شهرک، روستا، چاه کشاورزی، مصارف صنعتی و تولیدی ... که کار اداره جهت برقرسانی مراحلی را طی می‌نماید؛ که هر کدام به تفسیر و نحوه‌ی انجام کارهای اجرایی توضیح داده می‌شود.

۱ - در خواست برق از طرف مشتری: (عمومی، کشاورزی، تجاری، تولیدی، خانگی) سه فاز یا تک فاز - آمپر (۳۲ - ۲۵ - ۱۶)

۲ - بازدید از محل توسط اداره طراحی: بعد از بازدید از محل مورد نظر توسط اداره برق و تکمیل دستور کار و کروکی یعنی: هزینه طول خط، وسایل مورد نیاز و اعلام به حسابداری و بعد از تصویب توسط مرکز و اعلام به اداره‌ی نوسازی جهت انجام عملیات اجرایی.

۳ - نشانه کردن چاله تیر‌ها (۲۰ kv): که کندن چاله‌ها و عمق آن‌ها بستگی به نوع و اندازه (ارتفاع) تیر‌ها بستگی دارد. ۱ /. ارتفاع تیر به اضافه ۶۰ سانتی متر (۱ /. * ۰۱۲۰) + ۶۰ = ۱۸۰ یعنی باید چاله تیر ۱۲ متری حداقل ۱۸۰ سانتی متر عمق داشته باشد.

۴ - نصب تیر‌ها (۲۰ kv): نصب تیرهای بتونی توسط جرثقیل و تریلی به محل حمل شده و توسط جرثقیل نصب می‌شوند. البته تیرهای چوبی در منماطق صعب العبور را باید به وسیله‌ی نیروهای انسانی نصب شوند.

۵ - پر کردن چاله‌ها: پر کردن چاله‌ها از سنگ‌ها و کوبیدن آن‌ها تا حدی که تمامی سنگ‌ها تا آخرین درجه ممکن محکم شوند و در نهایت چاله‌های تیرهای بتونی را شفته ریزی می‌نمایند.

۶ - نصب یراق آلات (۲۰ kv): بعد از خشک و محکم شدن فونداسیون تیر‌ها، یراق آلات بر روی تیر‌ها نصب می‌شوند. با مهار تیر اول خط و نصب کات اوت در انشعاب اول خط سیم کشی شروع می‌شود. سیم روی قرقره را بوسیله‌ی جرثقیل بند کرده و سیم را زیر خط یا تیر‌ها می‌کشیم و با کلاپ طپانچه‌ای شکل به سیم آنرا به مقره و سطی آویزان نموده و سیم را روی مقره‌های سوزنی تیرهای دیگر قرار داده و در تیر کششی بعدی. سیمبان‌ها به وسیله دستگاهی بنام تیفور سیم‌ها را به صورت استاندارد یعنی تنظیم شکم (فلش) محکم کرده و به وسیله‌ی کلاپ طپانچه‌ای شکل به مقره تیر کششی وصل می‌نمایند. تیر‌ها بعدی تا پایان خط به همین صورت ادامه دارد. سیمهای روی ترانس را به سه برقگیر وصل می‌کنند و از روی برقگیر‌ها به ورودی کات اوت‌ها و از خروجی کات اوت‌ها به بوشینگ‌های فشارقوی ترانس و از آنجا به وسیله کابلشوهای می‌بندد

۲ - نگهداری و تعمیرات شبکه: این گروه متشکل از یک اکیپ سه نفره یک نفر سمیبان راننده (سرپرست) و دو نفر سیمبان تشکیل شده است. این گروه طبق برنامه زمانبندی عمل می‌کنند. بعد از بازدید از تجهیزات شبکه هوایی و زمین و چک لیست‌های مربوط پر شده و به مسئول تعمیرات رسیده و گروه تعمیرات معایب شبکه را برطرف کرده و تعمیرات پیشگیرانه در شبکه را انجام می‌دهند. از کارهای این گروه تعویض مقره‌های شکسته، راست نمودن تیرهای کج، ریگلاج نمودن سیم‌ها و .... این گروه طبق برنامه‌ی از پیش تعیین شده یعنی برنامه‌ی زمانبندی فیوزهای ۲۰ kv پیش می‌روند. در فشار ضعیف جابجایی تیر‌ها، ریگلاج نمودن سیم‌ها و کلیه تجهیزات فشار ضعیف هوایی و زمینی که نیاز به تعمیر داشته باشند انجام می‌دهند.

۳ - اتفاقات شبکه: این گروه از سه شیفت عملیاتی تشکیل شده است. هر شیفت از یک نفر تافنچی و یک نفر راننده و یک نفر سیمبان و یک نفر سیمبان دیگر که به صورت رزرو در اتفاقات اماده رفع خاموشی کلیه پست‌ها و خطوط ۲۰ kv هوایی و زمینی و همچنین کلیه پست‌های فشار ضعیف ۴۰۰ v. خطوط زمینی و هوایی می‌باشند. یک نفر تکنسین در هر شیفت به عنوان عملیات انجام وظیفه می‌نماید. نحوه‌ی انجام وظیفه شیفت عملیات: مشترک بدون برق شده بعد از تماس با اتفاقات بعد از اطلاعات پست مورد نظر به تلفنچی و ضبط و درج اطلاعات مربوط به خاموشی در سیستم رایانه‌ای و اطلاع به تکنسین و سپس اکیپ عملیات به محل مورد نظر اعزام شده و برای برقرار کردن هر چه سریعتر مشترک تلاش می‌کنند. (قسمت اجرایی اداره‌ی برق را می‌توان جزو زحمتکش‌ترین افراد این ادراه و حتی سایر ادارات دانست)

۴ - روشنایی معابر: بعد از طراحی مسیر روشنایی و همچنین اندازه گیری نور مورد نیاز ارتفاع پایه‌ها مشخص شده و مقدار لومن (واحد روشنایی) مورد نیاز مشخص می‌شود و بعد از آماده کردن دستور کار تأمین اعتبار گردیده و کارهای اجرایی تحویل نوسازی داده می‌شود.

شروع عملیات اجرایی: کندن چاله هایی به عمق ۱۲۰ سانتی متری برای پایه‌های فلزی و کندن کانال‌ها تا حدود ۸۰ سانتی متر و بعد از کامل کردن فوانداسیون‌ها که معمولاً از چهار میله آجدار به قطر ۳۲ - ۲۴ میلی متری تشکیل شده است و بعد از شفته ریزی و خشک کردن فونداسیون پایه‌ها توسط جرثقیل و محکم کردن مهره‌ها در میله‌های آجدار. بعد از بستن مهر‌ها نوبت به بستن بازوهای چراغ می‌رسد و بعد از آن کاسه چراغ‌ها را نصب می‌کنند. کابل‌های چراغ را تا پایین پایه کابل کشی می‌کنند. معمولاً از لامپ‌های بخار، جیوه یا سدیمی استفاده می‌شود. توان مصرفی لامپ‌ها معمولاً ۲۵۰w - ۱۲۵w - ۷۰w استفاده می‌شود. کابل کشی کانالهای روشنایی معمولاً با کابل‌های با سطح مقطع ۱۶، ۱۴ mm و کابل‌های داخلی پایه‌های فلزی را با کابلهای ۵ / ۲ یا ۴ / ۵ میلی متری (سطح مقطع) کابل کشی می‌نمایند. 

تاریخ بروزرسانی :

1398-1-24